شارژر های هوشمند چگونه کار می کنند؟

ممکن است شما هم این جمله را شنیده باشید “شما نیاز به یک شارژر ۳ مرحله ای دارید”. ما بار ها این مطلب را گفته ایم و همچنان خواهیم گفت. بهترین نوع شارژر برای استفاده در باتری شارژر ۳ مرحله ای است که “شارژرهای هوشمند” یا “شارژرهای کنترل شده با میکرو پردازنده” نیز نامیده می شوند. اساسا استفاده از این نوع شارژر ها آسان تر و ایمن تر می باشد و باتری شما را بیش از حد شارژ نخواهند کرد.

اما سوالاتی که به ذهن می رسد این است که منظور از ۳ مرحله چیست؟ این شارژرها چقدر متفاوت و کارآمد هستند؟ آیا واقعا ارزشش را دارد؟ خب، برای دریافتن پاسخ این سوالات، بیاید هر مرحله را یکی پس از دیگری بررسی نماییم.

 

مرحله ۱ | شارژ توده ای
هدف اصلی شارژر باتری این است که باتری را شارژ کند. این مرحله به طور معمول جایی است که بیشترین ولتاژ و شدت جریانی که شارژر میتواند اعمال کند، برای شارژ باطری مورد استفاده قرار می گیرد. سطح شارژی که باطری بدون گرم شدن بیش از حد بدان میرسد، به عنوان میزان جذب طبیعی باتری شناخته می شود. برای یک باتری معمولی ۱۲ ولت AGM، ولتاژ شارژی که به یک باتری اعمال میشود به ۱۴٫۶ تا ۱۴٫۸ ولت خواهد رسید، این در حالیست که برای باتری های تر می تواند حتی بالاتر از این میزان باشد. برای باتری های ژله ای، ولتاژ نباید بیش از ۱۴٫۲-۱۴٫۳ ولت باشد. اگر شارژر ۱۰ آمپر باشد و اگر مقاومت باتری برای آن مناسب باشد، شارژر ۱۰ آمپر کامل را اعمال می کند. در این مرحله باتری هایی که به شدت تخلیه می شده اند، شارژ می شوند. در این مرحله هیچ خطر اضافه شارژی وجود ندارد زیرا شارژ باتری هنوز کامل نشده است.

 

مرحله ۲ | شارژ جذبی
شارژرهای هوشمند قبل از شارژ کردن باتری، ولتاژ و مقاومت آن را تشخیص می دهند تا پس از خواندن اطلاعات باتری به درستی تعیین کنند که کدام مرحله شارژ انجام شود. هنگامی که باتری به حالت شارژ ۸۰٪ رسیده است، شارژر وارد مرحله جذب می شود. در این مرحله، بیشتر شارژرها یک ولتاژ ثابت را حفظ می کنند، در حالی که آمپراژ کاهش می یابد. اعمال جریان پایین تر به باتری، مانع بیش از حد گرم شدن آن شده و در نهایت باتری با خیال راحت شارژ شود.
این مرحله زمان بیشتری طول می کشد به عنوان مثال،  ۲۰٪ آخر شارژ باتری در مرحله جذبی در مقایسه با ۲۰٪ اول شارژ در مرحله توده ای، بسیار طولانی تر است. زیرا جریان به طور مداوم کاهش می یابد تا زمانی که باتری تقریبا به ظرفیت کامل برسد.

 

مرحله ۳ | شارژ شناور
بعضی از شارژرها هنگامی که باتری به ۸۵ درصد شارژ خود میرسد وارد مرحله شناور می شوند در حالی که بعضی دیگر در محدوده نزدیک به  ۹۵ درصد شارژ شناور را آغاز میکنند. در هر صورت، مرحله شناور باطری را به طریقی کامل می کند و حالت شارژ ۱۰۰٪ را حفظ می کند. ولتاژ پایین میرود و در ۱۳٫۲ تا ۱۳٫۴ ولتاژ پایدار می شود، که این مقدار حداکثر ولتاژیست که یک باتری ۱۲ ولت را می توان در آن نگه داشت. جریان نیز به یک نقطه کاهش می یابد که اصطلاحا قطره نامیده میشود. در واقع اصطلاح “شارژر قطره ای” از اینجا نشات گرفته است. در این مرحله نیز اساسا اعمال شارژ باطری در همه زمان ها وجود دارد، اما تنها با یک نرخ امن برای اطمینان از کامل بودن شارژ  باتری و نه هیچ چیز دیگر. اکثر شارژرهای هوشمند در این نقطه خاموش نمی شوند، اما باقی ماندن باطری در حالت شناور برای ماه ها یا تا حتی سال ها کاملا بی خطر است.

مهمترین نکته برای سلامتی باتری نگه داری از آن در وضعیت ۱۰۰% شارژ می باشد.

هنگامی که باتری در وضعیت شارژ کامل نباشد، تشکیل کریستال های سولفات روی صفحات باتری مانع عملکرد درست باتری خواهد شد. لذا همانطور که بارها گفته ایم و خواهیم گفت اگر شما برای مدتی نیاز به باتری ندارید لطفا آنها را به شارژر های سه مرحله ای وصل کنید!

 

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*